All

Czy warto podróżować pociągami?

Wielu z nas spędza brzydkie dni w domu i ogląda różne filmy czy to seriale, gra w gry, w kasynach w darmowe gry jednoręki bandyta owoce bez rejestracji. Jednak często warto ruszyć się z domu i udać się na wyprawę, czy to krajową bądź zagraniczną. Najczęściej wybieramy samochód lub samolot. Tymczasem równie dobrze możemy postawić na podróż pociągiem. W naszym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się temu, czy warto w ogóle wybrać ten środek transportu?

Co warto wiedzieć o kolei?

Nie da się ukryć, że podróżowanie koleją modne jest już od XIX wieku, gdy pociągi były jednym z symboli ery przemysłowej. Z roku na rok w wielu krajach rosła sieć linii kolejowych, co przyczyniło się do zmiany systemu podróżowania. Przez lata, jeszcze zanim wynaleziono samochody czy samoloty, to właśnie kolej była najszybszym środkiem transportu. Dziś w wielu krajach biorąc pod uwagę możliwości, również jest najszybsza. Przykładem tego są superszybkie pociągi w Japonii, Chinach czy Francji, które osiągają po kilkaset kilometrów na godzinę. 

W Polsce póki co nadal musimy czekać na modernizację całego systemu, jednak już teraz dzięki Pendolino możemy pokonać trasę choćby z Katowic do Warszawy w 2 godziny. W przyszłości czas ulegnie skróceniu, więc będziemy mogli jeszcze szybciej i wygodniej podróżować po torach. 

7starhd is the best site for download movies and you can also visit Filmygod to get latest movies

Jakie są plusy i minusy kolei?

Z pewnością koleje mają o wiele więcej zalet niż wad. Już na pierwszy plan wysuwa się zróżnicowanie i dostępność. Na wielu trasach możemy bowiem wybierać połączenia obsługiwane przez różnych przewoźników. Tylko na wspomnianej trasie Katowice – Warszawa możemy podróżować IC, EIP, TLK. Do tego co bardziej pomysłowi mogliby nawet jechać kilkoma regionalnymi pociągami. 

Kolejnym plusem są ceny. Dzięki tylko krajowym przewoźnikom, możemy kupować bilety na dalekie trasy już od 50-60 złotych, więc za przejazd z południa na północ Polski nie zapłacimy zbyt wiele. Do tego dochodzą często specjalne promocje. Zdarza się, że POLREGIO czy samo PKP IC oferuje w dobrej cenie bilety weekendowe. Możemy dzięki temu podróżować od piątku do niedzieli po kraju, na jednym bilecie. Z podobnymi rozwiązaniami możemy spotkać się w wielu innych krajach. Szczególnie polecane są wakacyjne bilety w Czechach i na Słowacji, gdzie regionalnymi pociągami możemy zwiedzić cały kraj za grosze!

Kolejnym plusem, choć czasem i minusem są prędkości, czas przejazdu. Zdarza się, że na jednym odcinku możemy dotrzeć do celu w czasie 2 godzin, 2:30, 3:00, 3:30 czy nawet więcej. Wszystko uzależnione jest od przewoźnika, prędkości, liczby przystanków po drodze. Daje nam to jednak często wybór między ceną a prędkością. Warto czasem pójść na kompromis.

Visit the site Pii-email

Nie można też zapominać o tym, że dziś mamy sporo połączeń międzynarodowych, specjalnych zniżek dla studentów, co daje nam szansę taniego podróżowania po Unii Europejskiej. W Polsce co prawda pociągi napędzane są energią z elektrowni węglowych, jednak w wielu krajach to czysta i zielona energia, dzięki czemu przejazdy po torach wiążą się z obniżeniem emisji CO2 i innych związków do atmosfery. 

Minusem sporym jest to, że jednak nie wszędzie dojedziemy. Jest sporo białych kolejowych plam na mapie Polski czy Europy. Na wielu trasach ponadto konieczne są przesiadki z dłuższym oczekiwaniem na kolejny pociąg. W takiej sytuacji 200 czy 300 kilometrów możemy jechać nawet i 5 czy 6 godzin. W pociągach typu TLK czy IC mamy dziś miejscówki, obowiązkową rezerwację miejsc. Dzięki temu wiemy, że całą podróż odbędziemy na siedząco. Gorzej jest w przewozach regionalnych, gdzie niestety nie ma miejscówek i zdarza się, że cała podróż przebiegać będzie na stojąco. 

Read more about: moviesflix

Related Articles

Leave a Reply

Check Also
Close
Back to top button